Liposukcja ultradźwiękowa – co musisz wiedzieć?

Każdy z nas marzy o szczupłej sylwetce, która w dodatku będzie posiadać odpowiednie proporcje. Dlatego też coraz większą popularność zyskuje zabieg liposukcji, szczególnie liposukcji ultradźwiękowej. Czy dokładnie jest, komu się ją poleca i jakie są przeciwwskazania do jej wykonania?

Liposukcja tradycyjna a ultradźwiękowa

Tradycyjna liposukcja to innymi słowy odsysanie tłuszczu z wybranych partii ciała. Jest ona wykonywana głównie w celu zmniejszenia masy ciała, ale również lepszego jego wymodelowania. Niestety, tradycyjna liposukcja niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, jakimi są siniaki oraz przekrwiona okolica miejsc, z których był odsysany tłuszcz. Jest to zabieg, który wymaga rekonwalescencji. Tymczasem liposukcja ultradźwiękowa pozwala do minimum zredukować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Drobinki tłuszczu rozbijane są bowiem przez ultradźwięki, które odprowadzane są przez układ żylny oraz limfatyczny celem ich zmetabolizowania. Jest to zabieg w pełni bezpieczny, w dodatku nieinwazyjny.

liposukcja ultradźwiękowa

Liposukcja ultradźwiękowa – dla kogo?

Osobami, które w szczególności powinny poddać się liposukcji ultradźwiękowej, są te, które zmagają się z nadwagą. Oczywiście seria zabiegów powinna iść w parze ze zmianą stylu życia – wprowadzeniem zdrowych potraw do codziennego jadłospisu oraz regularnego uprawiania sportu. Na liposukcję ultradźwiękową często decydują się również osoby z cellulitem, chcące wymodelować sylwetkę czy poprawić przemianę materii. Chętnie korzystają z niej kobiety po ciąży, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha czy bioder.

Przeciwwskazania do liposukcji

Choć zabieg liposukcji ultradźwiękowej jest bezpieczniejszy od tradycyjnej liposukcji, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Osoba przeprowadzająca zabieg każdorazowo podejmuje decyzję odnośnie zakwalifikowania do niego pacjenta, jednak głównymi przeciwwskazaniami są:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • cukrzyca,
  • padaczka,
  • osteoporoza,
  • stwardnienie rozsiane,
  • posiadanie implantów w miejscach, na których ma zostać przeprowadzony zabieg,
  • choroby nowotworowe,
  • stany zapalne skóry.

Przed wykonaniem zabiegu należy więc poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia. Niektóre przeciwwskazania nie są powodem do niewykonania liposukcji w ogóle, a jedynie jej odroczenia w czasie.

liposukcja

Liposukcja ultradźwiękowa – procedura

Przed wykonaniem zabiegu pacjent powinien wypijać minimum 2 litry wody dziennie (przez około tydzień), aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Sam zabieg liposukcji jest bezbolesny – polega on na przesuwaniu głowicą ultradźwiękową w miejscu, w którym pacjent chce pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Na ogół pacjenci nie uskarżają się na skutki uboczne zabiegu, jednak w miejscu jego wykonywania mogą pojawić się niewielkie siniaki, które do kilku dni powinny zniknąć. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepożądane zmiany, należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu, w którym była wykonywana liposukcja ultradźwiękowa. Aby móc cieszyć się wymodelowaną, szczuplejszą sylwetką, wymagane jest poddanie się serii zabiegów. Jednorazowa wizyta w gabinecie zazwyczaj okazuje się niewystarczająca, choć pierwsze efekty bywają już wtedy widoczne. Zwykle jednak rekomenduje się, aby pacjent poddał się serii minimum 10 zabiegów – ostateczna ich ilość zawsze ustalana jest indywidualnie. Koszt jednego zabiegu wynosi około 150-250 zł, w zależności od oferty konkretnego gabinetu. Warto mieć na uwadze, że zabieg liposukcji ultradźwiękowej nie jest refundowany przez NFZ, zatem pacjent musi pokryć pełny koszt leczenia.