Jak czyścić plisy czyli rolety materiałowe?

Tkanina użyta do produkcji rolet pokryta jest specjalnym impregnatem który daje sztywność oraz zabezpiecza przed wnikaniem kurzu i zabrudzeń w strukturę materiału. Pomimo tego z upływem czasu tkanina rolety może się zabrudzić, pojawiają się na niej zabarwienia od kurzu i cała przyszarzeje.

Jak czyścić rolety materiałowe / plisy?

Pierwszy etap to usuniecie kurzu z tkaniny i pozostałych elementów rolety. Można to zrobić odkurzaczem z zastosowaniem ssawki z włosiem lub miękką szczotką służącą do zbierania kurzu. Po odkurzeniu należy przyjrzeć się czy na tkaninie znajdują się widoczne zabrudzenia. Jeśli są wówczas do ich usunięcia idealna będzie mała gąbeczka stosowana w kuchni oraz mydło lub delikatny detergent typu płyn do mycia naczyń. Lekko wilgotną, odsączoną z wody gąbeczką delikatnie przecieramy tkaninę rolety. Należy mieć na uwadze że tkanina ma impregnat i trzeba szorować na tyle delikatnie aby usunąć brud z impregnatu a nie impregnat.

czyszczenie plisów

Rolety plisowane i ich regularne czyszczenie

Rolety plisy, podobnie, jak inne osłony okienne, zbierają kurz, dlatego wymagają regularnego czyszczenia. Jednak materiał ten nie wchłania go tak szybko, jak tradycyjne zasłony okienne, dlatego wystarczy raz w tygodniu odkurzyć roletę. Doskonale sprawdzi się miękka szczoteczka, którą założymy na odkurzacz. Możemy używać również ściereczki (przeznaczonej do ścierania kurzu z mebli) lub miotełki do kurzu. Najdokładniej należy oczyścić powierzchnię tuż przy dolnych listwach oraz na zgięciach materiału, ponieważ tu tutaj najszybciej zbierają się zabrudzenia. Regularne czyszczenie sprawi, że żaluzje plisowane długo zachowają swój naturalny kolor i będą prezentować się niczym nowe.

Co zrobić, gdy zaplamimy tkaninę plis?

Plisy na okna produkuje się z tkanin impregnowanych, które bez problemu można prać. Gdy materiał przypadkiem się poplami lub poważniej zabrudzi, czyszczenie na sucho może nie wystarczyć. W takim przypadku, należy zdemontować rolety i uprać je ręcznie.

rolety plisowane

Jak zdemontować rolety / plisy?

Demontaż plis należy rozpocząć od wypięcia zaczepów dolnych. Wystarczy ustawić osłonę w pozycji zamkniętej (około 15-20 cm od dołu okna), a następnie ścisnąć 2 profile i wysunąć dolny uchwyt mocujący ku górze (do momentu, gdy linka nie będzie naprężona). Sposób ten musimy powtórzyć dla kolejnego dolnego zaczepu mocującego oraz zaczepów górnych.

Jak uprać tkaninę materiałową rolety?

Plisy okienne pierze się ręcznie, w temperaturze 30 stopni C. Do prania należy użyć delikatnego detergentu przeznaczonego do tkanin poliestrowych (dobrze sprawdzi się również  mydło w płynie). Najwygodniej jest przygotować wodę z detergentem w wannie i zamoczyć w niej tkaninę na około 15 minut. To pozwoli wstępnie pozbyć się największych zabrudzeń. Kolejnym krokiem jest delikatnie namaczanie w wodzie i pranie ręczne. Rolet nie wolno zgniatać, trzeć lub szorować szczotką, ponieważ w ten sposób zniszczymy materiał.

plisy czyszczenie

Gdy tkanina będzie czysta, należy dokładnie ją wypłukać. Wygodnym sposobem będzie polanie materiału strumieniem z słuchawki prysznicowej (z obu stron). Warto pamiętać, że do płukania nie można użyć gorącej wody (może mieć do 30 stopni C). Wypłukaną roletę należy wycisnąć. W tym celu, wystarczy ścisnąć 2 profile aluminiowe (wtedy usuniemy z osłony nadmiar wody). W przypadku grubszych tkanin, należy operację tę powtórzyć kilka razy (dzięki temu materiał lepiej wyschnie).
Poważnie zabrudzone rolety (np. pochlapane tłuszczem kuchennym) można oddać do profesjonalnego czyszczenia. Na polskim rynku działają firmy, które do czyszczenia wykorzystują niezawodną metodę ultradźwiękową.

Jak suszyć rolety plisy?

Rolety plisowane suszy się na oknie. Wyciśniętą z nadmiaru wody, osłonę zakłada się na okno (montaż należy rozpocząć od uchwytów górnych). Ważne jest, aby podczas zakładania rolety nie zaplątać sznureczków. Następnie, pozostawiamy roletę w pozycji zamkniętej na 12 (cieńsze tkaniny) lub 24 godziny (grubsze tkaniny). Ten sposób schnięcia pozwoli nam utrzymać efekt plisowanego materiału. Bardzo ważne jest, aby do plis nie używać żelazka.