Jak prawidłowo dbać o nasz parkiet?

Twój parkiet utracił swój blask? Klepki nie są już tak gładkie jak dawniej? Chciałbyś przywrócić swojemu staremu, dobremu parkietowi jego urok, jednocześnie nie wywracając domu do góry nogami? To da się zrobić! Przeczytaj nasz artykuł dotyczący cyklinowania, a dowiesz się, jak podarować swojemu parkietowi drogą młodość.

Czym jest cyklinowanie?

Cyklinowanie to proces mający na celu nadanie używanym już powierzchniom wyglądu nowości. Polega on na zeszlifowaniu za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego narzędzia – cykliniarki – zniszczonej warstwy podłogi. Zabieg ten idealnie nadaje się, jeżeli chcemy tchnąć życie w nasz wysłużony parkiet. Cyklinować możemy bowiem nawierzchnie w każdym wieku, nawet te stuletnie, jeśli tylko znajdują się w stanie używalności.

Jak wykonujemy cyklinowanie parkietów?

Przede wszystkim zanim zaczniemy całą zabawę, czyli cyklinowanie parkietu w Warszawie, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i materiały: oprócz wspomnianej już cykliniarki przyda się nam papier ścierny o stopniu gradacji 36-40, który nałożymy na cykliniarkę celem wykonania wstępnego szlifowania, a także papier ścierny o gradacji 60, który zastosujemy w dalszym etapie ścierania zużytego parkietu. Do zadania ostatnich szlifów powinniśmy użyć papieru o gradacji od około 80 do nawet 100. Z pewnością przyda nam się również płyn wypełniający, który zastosujemy w przypadku zaobserwowania szczelinek i drobnych ubytków parkietu. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę zaopatrzenie się w polerkę za pomocą której o wiele łatwiej będzie zniwelować powstałe w skutek ścierania wgłębienia i zarysowania podłogi. Jeśli zebraliśmy już wszystkie przybory możemy zabierać się do pracy.

Przed przystąpieniem do cyklinowania musimy pamiętać o zdemontowaniu listew podłogowych. Po wykonaniu tego zadania możemy nałożyć na cykliniarkę papier ścierny gradacji od 36 do 40 i rozpocząć zeszlifowywanie pierwszej warstwy lakieru lub oleju z naszego parkietu. Wstępne cyklinowanie powinniśmy wykonywać pod kątem 45 stopni do położenia klepek. Po usunięciu warstwy odgórnej zmieniamy papier na ten o gradacji 60, po czym prowadzimy cykliniarkę pod kątem 90 stopni do kierunku poprzedniego prowadzenia. Do ostatnich prac używamy papieru ściernego gradacji od 80 do 100. Nakładamy papier na taśmę cykliniarki, a następnie ścieramy po prostu resztę naszej nawierzchni tak, by uzyskać pożądany stopień gładkości. Pomiędzy każdym etapem cyklinowania podłogę należy oczyścić z pyłu.

Zeszlifowany parkiet oglądamy w celu sprawdzenia, czy nie znajdują się w nim jakieś drobne ubytki lub szczeliny. Jeżeli takowe istnieją uszczelniamy je za pomocą płynu wypełniającego. Gdy płyn wyschnie możemy wypolerować parkiet używając polerki, która nada podłodze większy połysk oraz gładkość. Po zakończeniu tych czynności odczekajmy przynajmniej dobę, by móc poddać parkiet zabiegowi lakierowania. W tym czasie pył, który wytworzył się na skutek ścierania powierzchni powinien już opaść i nadawać się do usunięcia co możemy wykonać najzwyklejszym domowym odkurzaczem. Jeśli mamy taką możliwość uchylmy okna, aby pomieszczenie można było przewietrzyć (a przy okazji wywiać pył), jednakże unikajmy powstania przeciągu, który mógłby nanieść zanieczyszczenia na dopiero co oczyszczony parkiet. Kiedy nasza podłoga jest już sucha i oczyszczona możemy wykonać następny krok jakim jest lakierowanie.

Ile kosztuje cyklinowanie parkietów?

Cyklinowanie parkietu to koszt rzędu 20-30 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Ceny uzależnione są od województwa – najwięcej zapłacimy w województwach mazowieckim (nawet ponad 30 tysięcy złotych za metr kwadratowy), wielkopolskim i opolskim. Najmniejszy wydatek poniesiemy jeżeli mieszkamy na Lubelszczyźnie bądź Podlasiu. To rzecz jasna koszty wynajęcia fachowców. Jeśli znamy temat i nie boimy się pobrudzić rąk możemy jak najbardziej wykonać tę pracę samodzielnie.

Dlaczego warto cyklinować parkiety?

Jeżeli nasz parkiet nie jest bardzo zniszczony, a jedynie przyda mu się nieco więcej gładkości i połysku, w zasadzie nie ma potrzeby żeby decydować się na demontaż. Koszty układania nowego parkietu i cyklinowania mieszczą się w jednym pułapie cenowym, więc nie ma w tym przypadku mowy o argumencie ekonomicznym, bowiem i jedno i drugie rozwiązanie oznacza dla nas mniej więcej jednakowy wydatek. Jednakże cyklinowanie jest wyjściem z pewnością mniej czasochłonnym, łatwiejszym i generującym mniej bałaganu niż usuwanie, a następnie kładzenie nowych klepek parkietowych. W dodatku nie jest to zabieg, któremu będziemy musieli poddawać nasz parkiet z dużą częstotliwością, ponieważ jedno cyklinowanie wystarcza na okres 10 do 15 lat, w zależności od tego z jakim natężeniem oddziałujemy na naszą podłogę. W dobie recyklingu warto więc postawić na odnawianie tego, co służyło wiernie przez lata i może służyć nam nadal, jeśli tylko obdarujemy to drugą młodością.

Jeżeli chcecie poczytać więcej na temat cyklinowania parkietów w Warszawie i okolicach, zapraszamy na stronę naszego partnera: Cyklinarz.