Szkółki roślin. Czym się dokładnie zajmują?

Gospodarstwo szkółkarskie to miejsce warte uwagi. Pracują tam wyłącznie doświadczone osoby znające się na roślinach. Zaleca się, aby korzystać z ofert tego typu miejsc. Dzięki temu każdy klient będzie miał pewność, że zakupił, a następnie będzie hodował u siebie w ogrodzie właściwie pielęgnowaną od małego roślinę. Czym jest szkółka roślin? Co najczęściej oferuje taka hodowla roślin?

Szkółki roślin – czym są?

Szkółki roślin stanowią dział ogrodnictwa, jak i leśnictwa. To jednocześnie szkółka drzew, w której mieści się hodowla krzewów. Gospodarstwo szkółkarskie polega przede wszystkim na rozmnażaniu roślin, a następnie ich uprawie w profesjonalny sposób, kiedy są one jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Szkółka roślin obejmuje nie tylko krzewy oraz drzewa, ale również drzewka owocowe. Innym rodzajem jest szkółkarstwo leśne, które jest działem hodowli lasu. Doświadczone osoby produkują tam siewki oraz sadzonki drzew leśnych, które służą następnie do odnawiania zalesień. Szkółki roślin to głównie nauka o rozmnażaniu roślin w danej szkółce.

czym jest szkółka roślin?

Jak funkcjonują szkółki roślin?

Hodowla roślin mieści w sobie niezwykle szerokie bogactwo różnorodnych sadzonek roślin. Można tam spotkać nie tylko drzewa liściaste, ale również krzewy, które można posadzić np. w przydomowych ogrodach bądź w parkach itp.

Warto zwrócić szczególną uwagę na to, że gospodarstwo szkółkarskie z pewnością oferuje sadzonki w lepszym stanie w porównaniu do tych, które są w supermarketach. Bardzo ważne jest również to, że szkółka roślin posiada rośliny, które są m.in. odporniejsze na zmianę środowiska czy tez usychanie oraz mają one znacznie większe szanse na harmonijny wzrost. Dodatkowo, oczywiste jest, że hodowla krzewów zawiera szeroki wybór różnorodnych roślin i takich, które na co dzień są mało spotykane, a nawet nie wszędzie jest do nich dostęp.

Szkółki roślin mogą nieco różnić się między sobą i specjalizować w danym typie roślin, jednakże schemat ich funkcjonowania jest podobny. Łączy je przede wszystkim uniwersalność, jeśli chodzi o szeroki wybór dostępnych sadzonek. Hodowla roślin może nawet popularyzować pewne nieznane dotąd odmiany krzewów albo drzew.

Gospodarstwo szkółkarskie ma na celu nieustanne dążenie do utrzymywania wysokiej jakości posiadanych sadzonek. Odnosi się to głównie do codziennej pielęgnacji, nawodnienia, jak również dostarczania odpowiednich składników odżywczych roślinom.

Amelanchier lamarckii

Hodowla krzewów i jej przykład – amelanchier lamarckii

Amelanchier lamarckii zyskuje na coraz większej popularności w szkółkach roślin. Ten rozłożysty krzew posiada najpierw młode i czerwonawe liście, które w sezonie stają się zielone. Świdośliwa kwitnie zwykle w kwietniu, a wtedy można dostrzec piękne białe kwiatuszki. Późniejsze owoce po zapyleniu są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Zawierają one dużo żelaza, potasu, białka i błonnika oraz witaminy z grupy B. Owoce ze świdośliwy można przerobić na dżemy, konfitury, nalewki itd.

Amelanchier lamarckii jest mrozoodporny, gdyż bez problemu wytrzyma w temperaturach osiągających nawet -40stopni i odporny także na wszelkie szkodniki albo choroby. Ta odmiana jest samopylna. Świdośliwa pięknie ozdobi swoim wyglądem zewnętrznym przydomowe ogrody, parki oraz ogrody miejskie, a nawet plantacje owocowe.

Pomimo tego, że amelanchier lamarckii jest jeszcze w niektórych miejscach rzadko spotykany to warto pamiętać o jego roślinach, które posiadają walory ozdobne oraz użytkowe. Warto je zatem rozpowszechniać w ogrodach. Świdośliwy owocują w trzecim roku po posadzeniu aż do nawet 50 lat.