Nefrolog to lekarz, którego głównym zakresem zainteresowań są różnego rodzaju schorzenia występujące w obrębie nerek. Bardzo często współpracuje z urologiem, ze względu na to, że choroby nerek związane są z zaburzeniami prawidłowego funkcjonowania układu moczowo-płciowego. Ze względu na ogromne znaczenie tego organu w organizmie człowieka nefrolog najczęściej stosuje leczenie metodą zachowawczą, mającą na celu wprowadzenie zmian w odżywaniu oraz trybie życia. Bardzo często problemy z nerkami wynikają z chorób innych narządów i przez długi czas nie dają niepokojących objawów. Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi nauki o nerkach jest nefrologia dziecięca, zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego u dzieci poniżej 18 roku życia. Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia są podstawą do tego, aby w przyszłości układ ten pracował w pełni prawidłowo.
Czym zajmuje się nefrolog dziecięcy?
Nefrolog w Warszawie zajmuje się przede wszystkim przeprowadzaniem badań przedmiotowych i podmiotowych u pacjentów, pobieraniem próbek do badań, wykonywaniem biopsji, iniekcji oraz interpretacją otrzymanych wyników. Sprawuje także stałą opiekę nad dziećmi, u których wykryto upośledzenie pracy nerek. Do jego zadań należy także kierowanie pacjentów na dializoterapię oraz kontrola stanu ich zdrowia po odbytych dializach. Świadczy także pomoc pacjentom, którzy oczekują na przeszczep nerek.
Do najczęściej diagnozowanych przez nefrologa schorzeń nerek należą przede wszystkim:
- zapalenie nerek i układu moczowego– schorzenie dotykające osób w każdym wieku, także dzieci. Najczęściej objawia się częstym oddawaniem moczu oraz bólem i szczypaniem w okolicach cewki moczowej. Choroba może być wywoływana zarówno wirusami, jak i bakteriami.
- nefropatia– choroba objawiająca się dużą zawartością białka w moczu. Wymaga intensywnego leczenia, ponieważ może doprowadzić do poważnej niewydolności tego narządu.
- zakażenia układu moczowego- wywoływane przez różnego rodzaju drobnoustroje. Mogą mieć różny przebieg, od którego zależy sposób ich leczenia.
- niewydolność nerek- choroba, która jest bardzo groźna dla zdrowia i życia. Na pierwszym etapie może nie dawać żadnych niepokojących objawów, a zbyt późne jej wykrycie może powodować trwałe uszkodzenie nerek, a nawet konieczność przeszczepu.
Z jakimi dolegliwościami należy udać się do nefrologa?
Do nefrologa dziecięcego trzeba niezwłocznie udać się, gdy u dziecka pojawią się takie objawy jak:
- powracające zapalenia układu moczowego,
- wykryte w wieku niemowlęcym wrodzone wady nerek lub innych elementów układu,
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- krwiomocz lub białkomocz,
- ból lub opuchlizna w okolicach nerek,
- zaburzenia w oddawaniu moczu,
- częsty płacz i podkurczanie nóżek podczas oddawania moczu u niemowląt,
- nieprawidłowości w obrębie nerek, które pojawiły się na badaniach obrazowych,
- niepokojące wyniki badań krwi oraz moczu
Wybierając nefrologa warto kierować się opiniami, które można znaleźć w Internecie oraz doświadczeniami znajomych i rodziny. Na wizytę należy zabrać ze sobą wyniki badań oraz dotychczasową dokumentację medyczną, jeśli się taką posiada. Jeśli wizyta jest kontynuacją leczenia warto posiadać zapiski dotyczące diety dziecka, aby specjalista oceniał, co może wpływać na zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu moczowego. Nefrologa dziecięcego trzeba odwiedzać tak często, jak jest to konieczne lub w terminach wyznaczonych przez lekarza.
Szukasz sprawdzonego nefrologa dla dzieci i dorosłych w Warszawie? Zapraszamy na stronę naszego Partnera: Spółka Lekarska – Nefrolog