Jak dobrze wykonać projekt architektoniczny domu?

Czym się kierować wykonując projekt architektoniczny domu, na co zwrócić głównie uwagę? Czy powinniśmy kierować się samą bryłą budynku, jego dachem, czy może zaprojektowanym tarasem? Postaramy się przedstawić Państwu poniżej kilka najistotniejszych kwestii dla budownictwa domu jednorodzinnego.

W dzisiejszych czasach na runku jest dostępnych ponad kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów jednorodzinnych. Jeszcze nie tak dawno było ich minimum o połowę mniej. Jak w takim razie z takiej ilości wybrać ten jedyny i najlepszy projekt, zakładając, że będzie mieszkać w nim do końca życia?

Większość dużych inwestorów wybiera swój wymarzony projekt domu, dlatego że ładnie wygląda i łatwo znaleźć na niego kupca. Jednakże, tak jak w życiu, to, że taki projekt ładnie wygląda, nie oznacza, że nasz dom będzie w pełni funkcjonalny. A przecież chyba właśnie o to chodzi aby nasz dom spełniał swoją rolę, czyli żeby dobrze nam się w nim żyło i mieszkało 🙂
To niestety bardzo częsty błąd wśród inwestorów, że wybieramy „oczami”, bo komuś podoba się ładny dach lub kolor elewacji.  Nie chodzi nam o to, aby skreślać na wstępie ładne domki jednorodzinne itp., ale warto również zajrzeć do środka, aby przekonać się w 100%, że oprócz samego wyglądu zewnętrznego, będzie również spełniał nasze wymagania funkcjonalne.

Budowa domu jednorodzinnego jest na pewno inwestycją bardzo poważną, pochłaniającą dużo czasu i pieniędzy, dlatego też warto więcej czasu poświęcić na wybór odpowiedniego projektu, zarówno pod kątem swoich wymagań, jak i pełnych wytycznych z planu zagospodarowania terenu (naszej działki).

Etapy prowadzące do odpowiedniego projektu na naszej działce to między innymi:

  • Analiza planu miejsca lub warunków zabudowy ustalonych przez gminę dla danej działki.
  • Z wymiarowanie całej działki i możliwości usytuowania domu na działce zgodnie z Prawem Budowlanym.
  • Sprecyzowanie wszystkich naszych wymagań dotyczących funkcjonalności i bryły wymarzonego domu jednorodzinnego.

Jak znaleźć odpowiedni projekt domu odpowiedniego dla mnie?

Gdy mamy już za sobą najgorsze zmagania z planem miejsca i analizą wymiarów działki, możemy się wreszcie skupić się na tym, czego będziemy wymagać od naszego domu, jako głównny jego użytkownik. Na co w takim razie powinniśmy zwrócić uwagę pod względem funkcjonalności? Gdy decydujemy się na projekt domu jednorodzinnego, warto jest wyobrazić sobie codzienną ścieżkę funkcjonowania w naszym domu, spróbujmy nastawić się na logistyczne rozmyślania i odpowiedzieć sobie na ważne pytania, takie jak np.:
Powierzchnia domu…. Wybierzmy projekt domu na miarę swoich możliwości i potrzeb, nie ma co przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę. Nie sztuka wybudować duży dom, później trzeba go jeszcze utrzymać… Najlepiej więc wybrać taki projekt domu z optymalną powierzchnią dostosowaną do ilości osób w naszej rodzinie.
Pomieszczenia w domu…. Co oprócz kuchni, jadalni, salonu, pokoi oraz łazienki, powinien zawierać nasz projekt domu jednorodzinnego?
Przemyślmy więc możliwie dokładnie ilość potrzebnych pomieszczeń w domu, nakreślmy sobie pomieszczenia i ich metraż (chociażby na kartce papieru), podsumujmy powierzchnię naszego domu, oszacujmy również jego koszty budowy, abyśmy mieli pewność, że na takiej powierzchni będzie nam wygodnie, ale i stać nas na taki dom, a raczej jego utrzymanie w przyszłości. Warto na takim etapie skonsultować się z naszymi architektami, porównać projekty domów pod względem funkcjonalności, wygody, ale i kosztów kompletnej budowy tego typu domu jednorodzinnego.

Projekt architektoniczny jest gotowy – co zrobić dalej?

Jeśli już wszystko przebiegło zgodnie z naszym planem, projekt architektoniczny nowego domu jednorodzinnego jest gotowy. Dokumentacja projektu powinna być przygotowana w formacie A4, w twardej oprawie wraz z numeracją stron i rysunków. Konieczne jest również zawarcie poniższych informacji:
– dane osobowe i adres inwestora (czyli nasze dane),
– firma deweloperska, która prowadzi nasz projekt lub dane projektantów (imię, nazwisko, etc.),
– numery ewidencyjne działki, na których przeprowadzamy budowę,
– dokładny adres budowanego domu jednorodzinnego.

Każdy rysunek projektowy powinien być również opatrzony datą i podpisem. Tego typu gotowy projekt architektoniczny sporządza się w co najmniej czterech egzemplarzach. Podstawowe egzemplarze trafiają natomiast do takich instytucji: organ nadzoru budowlanego (1 egz.), urząd wydający pozwolenie na budowę (1 egz.), kierownik budowy (1 egz.), inwestor (1 egz.).

Koszt projektu architektonicznego domu

Wiele osób zastanawia się jak wygląda koszt tego typu projektu architektonicznego domu jednorodzinnego. Robiąc nasze analizy szacujemy (na rok 2019), że koszt tego typu adaptacji projektu zaczyna się od około 2500 zł. Uzależniony jest oczywiście od tego, jakie biuro architektoniczne wybierzemy i jak wiele zmian trzeba będzie nanieść w naszym finalnym projekcie. Oczywiście do tych cen trzeba koniecznie doliczyć mapy geodezyjne oraz badania geotechniczne, które są wymagane w przypadku tego typu przedsięwzięcia. Przeciętny koszt tego zabiegu to ceny w zakresie od 500 do 1 500 zł).
Adaptacja naszego projektu jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę. Architekt z odpowiednimi pozwoleniami przystosowuje projekt do konkretnych uwarunkowań działki, a następnie dopasowuje do planu zagospodarowania przestrzennego oraz dostosowuje do stref obciążeń konstrukcyjnych. Dodatkowo obejmować może także zmianę położenia okien i ich liczbę lub nieznaczną zmianę szerokości budynku. Dlatego też ceny takich projektów nie należą do najtańszych, ale dzięki obecnej sporej konkurencji na naszym runku, możemy dosłownie przebierać w ofertach i wybrać taką, która będzie idealnie dopasowana do naszych potrzeb 🙂