Jak prawidłowo dbać o ogród?

Stworzenie ogrodu oraz późniejsze jego utrzymywanie wymaga wiele pracy, trudu oraz różnego rodzaju wyrzeczeń. Nasz wymarzony ogród wymaga bardzo dużo opieki, odpowiedniego dbania i pielęgnowania przez większą część roku. Natomiast jeżeli będziemy na prawdę dobrze dbać o nasz ogród, przyjdzie czas kiedy ogród nam się odwdzięczy swoim pięknym wyglądem.
Nieumiejętne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych może uszkodzić roślinność w naszym ogrodzie, a nawet doprowadzić do jej całkowitego zwiędnięcia. Jak więc prawidłowo dbać o nasz wymarzony ogród? Zapraszamy do lektury.

Jak prawidłowo dbać o nasz ogród?

Po sezonie zimowym nawet najpiękniejszy ogród nie wygląda najlepiej, dobrze jest zatem zasięgnąć opinii osób, które profesjonalnie zajmują się pielęgnacją ogrodów. Właśnie takie osoby najlepiej podpowiedzą co powinniśmy zrobić z naszym ogrodem po sezonie zimowym. W naszym ogrodzie powinniśmy sprzątać, grabić, przekopywać ziemię, nawozić o odpowiednich porach roku, podlewać, kosić trawę, jak i przycinać gałęzie drzew i krzewów. Tylko wtedy nasz ogród będzie wyglądał odpowiednio, tak jak byśmy tego chcieli.
Wszelkiego rodzaju prace porządkowe pozwalają nam zadbać o nasze rośliny jak również pomogą nam stymulować ich odpowiedni rozwój. Taka czynność jak, np. grabienie liści i trwaw powoduje, że trawa zaczyna szybciej rosnąć i jest dużo gęściejsza.

Powinniśmy przede wszystkim poznać odczyn gleby w naszym ogrodzie, od tego zależy jaki nawóz możemy użyć, jakie kwiaty dosadzić czy też jakie rośliny w ogrodzie posadzić. Dobrze też jest wprowadzić do gleby w naszym ogrodzie szczepionki mikroorganizmów. Znacznie ułatwiają one odżywianie się roślin oraz pobieranie przez nie wody z gleby. Wiele zachodu i wiele pracy kosztuje nas stworzenie ogrodu rodem ze zdjęcia z żurnala. Taki ogród pracy i pielęgnacji wymaga przez cały czas.

Nie tylko rośliny ozdobne kwitną najszybciej wiosną i latem. Okres ten jest także idealnym sezonem dla wszystkich chwastów.

Regularne usuwanie chwastów i przycinanie trawy

Chwasty w każdym ogrodzie możemy usuwać również mechanicznie. To jednak metoda doraźna, działająca chwilowo. Korzenie wszystkich chwastów rozrastają się bowiem bardzo gęsto, przez co trudno je wszystkie wyrwać, tak aby nie powróciły. Dużo lepszym i skuteczniejszym sposobem może być zastosowanie herbicydów, czyli pestycydów zabijających wszystkie komórki nieproszonych gości (czyli chwastów). Aby wybrać odpowiedni środek, musimy sprawdzić np. jego zasięg działania, ponieważ najlepiej, aby preparat działał na jak największą ilość chwastów. Jego konstystencję, ponieważ preparat powinien być sprzedawany w formie płynnej, tak aby można było rozcieńczyć go z każdą ilości wodą. I na koniec powinniśmy sprawdzić również okres jego stosowania – idealny środek chwastobójczy można używać przez cały sezon aż do października.

Trawnik w naszym ogrodzie powinno się natomiast kosić regularnie przez cały sezon, nie tylko wiosną, czy latem. Jednak w mocnym słońcu trawa rośnie znacznie wolniej, koszenie jej regularnie zabezpiecza przed wysychaniem źdźbeł i powstawaniem pustych miejsc, tzw. placków bez trawy.

Pod czas upalnych – letnich dni trawnik powinien być koszony bardzo krótko, tak aby nie dopuścić do zakwitnięcia źdźbeł i spowolnienia ogólnego wzrostu trawy. Bardzo ważne okazuje się też posiadanie odpowiedniej kosiarki z bardzo ostrymi nożami, które równo utną trawę, a jednocześnie nie uszkodzą rośliny i całego trawnika.

Sprzęt potrzebny do pielęgnacji ogrodu

Pielęgnowanie naszego wymarzonego ogrodu jest o wiele łatwiejsze gdy dysponujemy odpowiednim do tego profesjonalnym sprzętem. Na naszym rynku dostępne są popularne podkaszarki, które znacznie ułatwią nam „ujarzmienie trawy” w naszym domowym ogrodzie. Jak już pisaliśmy powyżej, kosić trawę trzeba często a im posiadamy lepszą kosiarkę tym jest nam łatwiej to wykonać. Na rynku mamy wiele kosiarek czy podkaszarek, które są spalinowe, elektryczne, czy nawet samojezdne. Potrafią dokonać cięć o bardzo różnych wysokościach, tną gałęzie, trawę czy stare zeschłe łodygi.

Tego typu narzędzia ogrodowe będą nam również potrzebne ponieważ dzięki nim prace w ogrodzie wykonuje się szybko i sprawnie a przy tym bardzo dokładnie – co jak wiadomo jest bardzo ważne, aby np. trawnik cały rok wyglądał perfekcyjnie, tak jak byśmy chcieli 🙂
Podstawowe ogrodnicze narzędzia to grabie, łopaty, szpadel, pazurki, motyka, wąż ogrodowy, taczka, pikownik, sekator czy nożyce. Na narzędziach ogrodowych nie trzeba oszczędzać. Powinny być one funkcjonalne, ergonomiczne, trwale a przy tym wykonane z lekkich materiałów, więc warto wybierać tylko markowe firmy. Narzędzia takie służą ogrodnikom przez wiele lat, należy więc o nie dbać i je bardzo dobrze zabezpieczać.

Perfekcyjnym oraz wypielęgnowanym ogrodem będziemy cieszyć się tylko wtedy, kiedy poświęcimy mu naprawdę dużo czasu i pracy. Cały ogród sam się nie zrobi i sam o siebie nie zadba, musimy dbać o niego cały rok, a nie tylko wiosną czy latem. Tylko regularna pielęgnacja może sprawić, że nasz ogród nas zachwyci i odwdzięczy się wspaniałym wyglądem.

Życzymy Wam powodzenia w dbaniu o swoje ogrody – niech moc będzie z Wami 🙂