Jak wybrać dobry kokon dla noworodka?

Przyszli rodzice zwykle z niepokojem sprawdzają, czy przygotowana przez nich wyprawka dla noworodka zawiera wszystkie niezbędne przedmioty. Nic w tym dziwnego, gdyż przyjście dziecka na świat jest niezwykłym doświadczeniem, a także wyjątkowym przeżyciem. Para chce się więc jak najlepiej na to przygotować i zadbać o to, by maluszkowi w pierwszych dniach w domu niczego nie zabrakło. Podstawowym elementem, który zapewni maluchowi zdrowy i spokojny sen jest kokon niemowlęcy. Jak go wybrać?

Zwróć uwagę na materiał

Dlaczego dobór odpowiedniego materiału jest tak istotny? Otóż niemowlę będzie w tym kokonie spędzać kilka, a nawet kilkanaście godzin. Będzie w nim zarówno leżało jak i spało, a to oznacza, że tkanina z której wykonany został kokon, będzie mieć długi i bezpośredni kontakt z jego delikatną skórą. Jak wiadomo, nie chcemy narażać malucha na reakcje alergiczne czy różnego rodzaju podrażnienia. Materiał z którego wykonany jest kokon niemowlęcy powinien być w 100% naturalny. Oznacza to, że powinniśmy szukać czystej tkaniny bez domieszek, którą może być np. bawełna lub len. Pamiętajmy, by wybrany materiał zapewnił odpowiedni przepływ powietrza, by skóra niemowlaka mogła oddychać, a dziecko nie pociło się. Zwróćmy uwagę czy wybrany kokon ma także certyfikat Oeko- Tex lub GOTS.

kokony noworodki

Kokon nie może być za duży ani za mały

Jeśli w tym wypadku, będziemy kierowali się zasadą, że im większy kokon tym lepszy, możemy dokonać mylnego wyboru. Ani dla dziecka, ani dla rodziców większy, w tym wypadku nie oznacza lepszy. Jak wiadomo kokony niemowlęce najbardziej sprawdzają się przez pierwsze 6 miesięcy życia maluszka. Głównym jego zadaniem jest otulanie dziecka i zmniejszenie przestrzeni dookoła, tak by mogło on czuć się w pełni bezpiecznie. Starsze dzieci takiego otulenia już nie potrzebują, więc nie musimy porywać się na zakup większego modelu, z myślą, że będziemy z niego dłużej korzystać. Dodatkowo zbyt duży kokon, nie będzie spełniał swojej funkcji, a dziecko nie będzie chętnie w nim przebywać. Kokon niemowlęcy ma również chronić maleństwo w momencie kiedy śpi ono z rodzicami. Zbyt duży, zajmie zbyt dużo przestrzeni i nikomu nie będzie się wygodnie spało. Jeśli z kolei kupimy zbyt mały kokon, będzie on tak szczelnie otulał niemowlę, że dziecko może się spocić, a także mieć skrępowane ruchy.

Kokon bez zbędnych udoskonaleń

Producenci prześcigają się w kreowaniu coraz to nowych kokonów dla niemowląt. Niektóre modele mają pozostawione otwory na ręce i nogi, co jednak nie jest najlepszym rozwiązaniem. Niemowlę musi zostać w nim bezpiecznie ułożone bez obaw o to, czy się z niego wyślizgnie. Najlepszy kokon to taki, który ma cały obwód zaszyty. Dzieci leżąc na plecach wykonuje gwałtowne ruchy nogami i często przesuwa się zarówno w dół, głównie w kierunku swoich stóp. Wówczas jeśli kokon ma dodatkowe dziury, dziecko z łatwością może się przez jedną z nich wyślizgnąć. Zamknięty i szczelny kokon zapewni maluszkowi bezpieczeństwo i ochroni go przez dyskomfortem związanym z zsuwaniem się w dół.

kokony dla niemowląt

A może bambusowy otulacz?

Bambusowy otulacz jest wspaniałą alternatywą dla kokonów dla noworodków. Wykonany z delikatnej bambusowej tkaniny, nie będzie powodował podrażnień skóry, ani reakcji alergicznych. Co więcej, takie otulacze nie zatrzymują kurzu ani roztoczy. Prawidłowo owinięty w otulacz noworodek może cieszyć się więc długim, spokojnym i bezpiecznym snem. Dodatkowo zostawiają one więcej przestrzeni na nóżki dziecka i nie będą krępowały jego ruchów- nawet tych najbardziej gwałtownych. Tkanina bambusowa świetnie wchłania wodę i również szybko schnie. Częsta prania nie będą stanowiły więc problemu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie naszego Partnera: Baby Growikar – Kokony dla Noworodka.