Jakie pokrycie dachowe warto wybrać?

Pod czas budowy własnego domu, czy generalnym remoncie, dużo osób zastanawia się jakie pokrycie dachowe wybrać, aby służyło niezawodnie na długie, długie lata. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania z tej branży 🙂

Za najbardziej solidne uchodzą znane od wielu, wielu lat pokrycia dachówkami ceramicznymi. Jest to pokrycie najcięższe i najdroższe, ale piękne i szczególnie dobrze nadające się do dachów o bardziej skomplikowanych kształtach i wymiarach.

Dachówki cementowe są również bardzo popularne, gdyż z wyglądu trudno je odróżnić od ceramicznych, za to są dużo lżejsze i również sporo tańsze. Obecnie „na topie” są obecnie wielowarstwowe blachodachówki, które są lekkie i niedrogie, szczególnie zalecane do dachów o bardzo prostej geometrii.

Gonty bitumiczne są również pokryciem tanim, ale wymagającym sztywnego i równego podłoża, a więc całkowity koszt dachu z gontami bitumicznymi nie będzie niestety zbyt niższy niż dla blachodachówek. Oczywiście, przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie poznać właściwości i ograniczenia poszczególnych rodzajów pokryć, które wybierzecie dla swojego domu.

Jak kształt dachu wpływa na typ pokrycia?

Większość pokryć dachowych można stosować na większość dachów w budowanych domach. Jednak nie zawsze jest to całkiem ekonomiczne rozwiązanie. Bardzo dużo czynników zależy od samego kształtu dachu. Musimy się liczyć z tym, że im bardziej nasz dach jest skomplikowany i rozbudowany, tym będzie on droższy, zarówno jeśli chodzi o materiał, jak i oczywiście robociznę.

Na przykład jeśli w dachu występuje dużo załamań połaci, są lukarny i częste wykusze, warto się zastanowić na tzw. pokryciami małoformatowymi. Jest ich spory wybór (np. dachówki – ceramiczne i betonowe, płytki włóknocementowe, gont drewniany, wióry, łupek kamienny). Ich ceny, wygląd i kolor jest bardzo zróżnicowany, więc jest z czego wybierać 🙂

Jeśli chodzi o pokrycia z niezwykle popularnej blachodachówki, przy skomplikowanym dachu, warto wybrać pokrycia oferowane w postaci paneli. Dlaczego pokrycia małormatowe mogą być lepsze? Bo powstanie z nich mniej odpadów. Po prostu tego typu pokrycia pozwalają łatwiej kształtować krzywizny dachu i dają swobodę obróbek.

Jeśli nasz dach ma prostą formę i zależy nam na stosunkowo małych kosztach, możemy wybierać pokrycia wielkoformatowe, takie jak blachodachówka w arkuszach. Nie trzeba się wtedy martwić o straty materiału, a dodatkowo jego układanie przebiega bardzo szybko.

Które pokrycie dachowe jest w takim razie najtańsze?

Każdy klient, który zaczyna budować swój pierwszy dom i staje przed wyborem pokrycia dachowego musi pamiętać, że rynek jest bardzo dynamiczny w tej branży. Ceny, które są aktualne miesiąc wcześniej, mogą być całkowicie nie aktualne na dzień dzisiejszy. Rozważając zatem zakup dwóch najczęściej wybieranych pokryć dachowych, takich jak blacha stalowa i dachówka, nie łatwo jest odpowiedzieć na tego typu pytanie. W tym roku najtańsza blachodachówka to koszt około 27 zł/m2 całkowity, najtańsza blacha trapezowa to około 25zł/m2 całkowity w wersji ocynk lub 27zł/m2 całkowity w wersji z powłoką. Jeżeli planujemy krycie np. wiaty garażowej czy altany, które z założenia mają nam posłużyć kilka lat, to naturalnie nie musimy przesadzać z materiałem i śmiało możemy decydować się na ekonomiczne rozwiązania. Natomiast w przypadku pokrycia dachu na naszym domu, zdecydowanie polecamy zakup blachodachówki lub blachy trapezowej z minimum średniej półki cenowej. Koszt takiej blachy to około 33 zł/m2 całkowity. Aby mieć pewność, że pokrycie dachowe posłuży nam przez długi czas, powinna to być powłoka matowa o grubości 35 μm lub nawet o grubości 50 μm. W takich przypadkach są to często blachy, które mają 30, albo nawet 40-letnią gwarancję producenta. Pokrycia z blach stalowych mają gwarancje z bardzo dużymi obostrzeniami, które z założenia będzie bardzo trudno spełnić, więc w tej kwestii trzeba bardzo uważać.

Prosimy również pamiętać, że wszystkie wartości i ceny są mocno orientacyjne, każdy dach jest inny i wymaga dostarczenia innych ilości materiałów, chodziło tylko i wyłącznie o pokazanie procentowych różnic pomiędzy poszczególnymi pokryciami dachowymi w przypadku budowy domu.