Z policyjnych statystyk wynika, że nasze mieszkania i domy często stanowią obiekt zainteresowania złodziei i włamywaczy. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak uchronić się przed włamaniem i jakich zasad przestrzegać, by móc czuć się bezpiecznie we własnym domu.
Pilnuj… sam siebie
Ofiarą złodziei bardzo często padają osoby roztargnione i lekkomyślne, oraz zbyt ufne. Tym, co ułatwi włamywaczowi zadanie jest m.in. niedokładnie zamykanie drzwi i okien czy też informowanie wszystkich o planowanej nieobecności (np. wyjeździe na święta, urlopie, etc.). Równie niebezpieczne jest eksponowanie swojego majątku i opowiadanie o tym, co mamy w mieszkaniu. Warto uświadomić sobie, że nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, do kogo ostatecznie trafi ta informacja, stąd też poruszając takie tematy możemy nieopatrznie zaimponować złodziejowi, który prędzej czy później chętnie nas odwiedzi. Na to, że nie należy opowiadać obcym osobom o tym, co mamy w domu trzeba uczulić zwłaszcza dzieci i ostrzec je, by pod nieobecność rodziców czy opiekunów nie wpuszczały nikogo do mieszkania.
Zaufaj technice
Jedną z metod pozwalających zabezpieczyć nasz dom przed włamaniem jest zastosowanie różnorodnych dostępnych na rynku rozwiązań technicznych takich jak instalacja monitoringu, systemów alarmowych czy rolet antywłamaniowych. Przydatny może okazać się nie tylko montaż monitoringu, lecz również posiadających odpowiednie atesty zamków do drzwi, klamek okiennych z wkładką zabezpieczającą, jak i samych drzwi antywłamaniowych. Warto także zabezpieczyć okna (dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających na parterze) i zainstalować w nich kraty.
Montaż kamer należy zlecić zaufanej i profesjonalnej firmie, bowiem niewłaściwie wykonana instalacja kamer sprawi, że sprzęt nie spełni swojego zadania i w sytuacji zagrożenia okaże się zupełnie bezużyteczny. Firmy montujące kamery znajdziemy w każdym większym mieście takim jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Bydgoszcz czy Suwałki. Wybierając tych, którym powierzymy montaż zabezpieczeń warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: posiadanie odpowiednich licencji, zakres działalności, doświadczenie i podejście do klienta.
Nie bądź anonimowy
W trosce o swoje bezpieczeństwo dobrze jest zapoznać się z najbliższymi sąsiadami czy też innymi mieszkańcami bloku, bądź osiedla i wspólnie ustalić zasady reagowania i wzajemnego ostrzegania w sytuacji zagrożenia. Planując dłuższą nieobecność można powierzyć opiekę nad mieszkaniem zaufanej osobie, która wyjmie ze skrzynki korespondencję, zbierze ulotki reklamowe spod drzwi i zwróci uwagę na to, czy nikt niepowołany nie interesuje się naszym domostwem.
Postaw na różnorodność
Chodzi tu o stosowanie rozmaitych systemów zabezpieczeń takich jak montaż kamer, zamków różnego typu, wzmocnienie drzwi (zamontowanie w nich zabezpieczeń przeciwwyważeniowych, wyposażenie ich w wizjer i zaporę łańcuchową, etc.). Jeśli możemy sobie na to pozwolić dobrze jest również zdecydować się na profilaktyczną wymianę zamków, co kilka lat, bowiem złodzieje bardzo szybko zdobywają wiedzę o tym, jak skonstruowane są te najczęściej stosowane.
Bój się ciemności
Złodzieje nie lubią dobrze widocznych miejsc i zazwyczaj ich unikają, dlatego zadbaj o to, aby oświetlenie przed drzwiami wejściowymi zawsze działało. Nie zapominaj również o oświetleniu ciemnych obszarów wokół domu, gdyż takie „zakamarki” włamywacze często wykorzystują do obserwacji posesji.
Warto jednak pamiętać, że ani policja, ani najlepsze zabezpieczenia techniczne takie jak instalacja monitoringu czy systemu alarmowego nie ochronią naszego mieszkania przed włamaniem, jeśli sami wcześniej nie zadbamy o swoje mienie. Dlatego też należy uważać na to, kogo wpuszczamy do domu (czy nawet na klatkę) obserwować uważnie otoczenie, nie trzymać pieniędzy i kosztowności w oczywistych skrytkach oraz starannie zamykać wszystkie drzwi i okna. Przed każdym wyjściem z domu dobrze jest upewnić się czy system alarmowy został włączony, czy mamy ze sobą klucze oraz czy wokół zamka nie znajdują się dziwne zarysowania mogące świadczyć o tym, że ktoś próbował go sforsować.
Zastosowanie się do powyższych zasad, jak i odrobina zdrowego rozsądku znacząco minimalizują ryzyko, że dorobek naszego życia padnie łupem złodziei.